LG G4 - 4.0 out of 5 based on 4 votes
LG G4

LG G4

Aluminij, staklo, a sad i koža

U ponudi materijala od kojih se izrađuju smartphoneovi nedostaju još samo mramor i kamen. Testirali smo kožno izdanje na LG G4

Šuškalo se o tome, a na kraju se to i ostvarilo - pozor svi hardverski geekovi! LG je napravio mobitel koji na stražnjoj strani kućišta ima pravu, pravcu, prirodnu kravlju kožu. Kožu koja se ručno prošiva tako da je dojam finalnog proizvoda zaista poseban. Uvjerili smo se u to već u Londonu, na svjetskoj premijeri na kojoj smo bili jedini prisutni iz Hrvatske. Prvi dodir s pravom kožom na mobitelu na prvi pogled je čudan jer ne očekujete takvo nešto, ali s obzirom da je koža oduvijek bila asocijacija na skupoću, eleganciju i stil (kožna sjedala u automobilima, kožne sofe i trosjedi, kožne rukavice, kožne torbice...) vrlo brzo postaje jasno u što je LG ušao.

LG G4 2

Promjenjiva je i velikog kapaciteta Baterija od 3000 mAh uz dodatnu optimizaciju nudi nešto bolju autonomiju nego na G3 - dva dana su osigurana


2015. godina postaje vrlo zanimljiva što se tiče materijala koji se koriste pri izradi mobitela - u elitno društvo ponovo se vratio Samsung (već su i prije nudili mobitele izrađene od metala, s Windows Phone i Bada OS-om), HTC s aluminijskim kućištem je tu već godinama, Sony koristi kvalitetno kaljeno staklo, Huawei koristi aluminij, a sada priču zaokružuje LG s kožom. Naravno, ne želite li imati kožu ili vas je pak strah koliko će dugo koža izdržati, za 400 kuna manje možete kupiti G4 s plastičnim poklopcem. Što se tiče straha od dugotrajnosti kože, LG se pobrinuo i za to jer bi kupci uz mobitel trebali dobiti posebnu kremu i sprej kojim će kožu održavati.

LG G4 9

Raw i ručne postavke LG je visoko podignuo ljestvicu s ručnim postavkama kamere koje nisu samo šminka tako da u rukama pravog fotografa ovo postaje pravi foto alat


RAW format

LG G4 nije samo pametni telefon za gledanje, nudi nam mnoge druge (napredne) funkcije - kamera je zaista jedna od najboljih na tržištu (jedino joj parira stara Nokia 1020 s 41-megapikselnim fotićem), po prvi put na mobitelu možemo snimati fotke u sirovom RAW formatu, otvor blende je f1.8. Po danu danas većina fotića na mobitelima daje vrlo dobre fotografije, ali noćne fotke su bojno polje na kojem se poznaju junaci.

Već je prethodni model G3 u tom dijelu testiranja briljirao ispred svih konkurenata, a od G4 su očekivanja još i veća. I dokazala su se u praksi jer će pravi fotograf zaista od ove LG-jeve kamere (iz njihove kuće) moći izvući daleko više nego što to može bilo koja kamera na današnjim mobitelima - noću su fotografije iznenađujuće kvalitetne, svijetle, s daleko manje šuma nego što viđamo na mobitelima. Kamera od 16 megapiksela je unaprijeđena u mnogim segmentima - laserski auto fokus sad je još brži jer reagira za 0,276 sekundi, a optička stabilizacija sliku će smiriti u tri osi, za razliku od dosadašnjih dviju (koliko ih koristi konkurencija).

Zgodno je što se na kameri ručno mogu postaviti mnoge postavke, u daleko većem rangu nego do sada - ISO ide do 2700, otvor blende 1/250, moguć je ručni autofokus te izoštravanje u devet točaka. Fascinira popis postavki koje se pojavljuju, ali samo ako se zaista i znate služiti sa svim tim postavkama; ne znate li, onda odaberite automatiku ili pojednostavljeni način rada. Prednja kamera je s 2,1 narasla na 8 megapiksela te i dalje podržava geste za bezkontaktno fotkanje; novost je dvostuko zatvaranje šake - tada ćete dobiti četiri različite selfie fotografije kako biste odabrali najbolju ili pak sve.

LG je i dalje zadržao zanimljiva softverska rješenja što se tiče rada s dva programa istovremeno, što je daleko bolje od konkurenata koji traže daleko više koraka i manje praktičnosti. Na primjer, čitate na web stranici cijenu nekog novog gadgeta koja je iskazana u funtama i želite preračunati u kune. Dovoljno je povući gornju statusnu traku te odabrati kalkulator. Ili neku drugu aplikaciju.

Druga aplikacija se prikazuje kao pop-up prozor te se može pomjerati po ekranu, mijenjati joj veličinu prikazivanja i kontrast tako da može biti i prozirna. Ikone izbornika pojačanog s LG-jevim UX 4.0 su pravokutne, djeluju ozbiljne i imaju dobar finiš što se tiče dizajna. Mnogima će se svidjeti mogućnost zamjene velike baterije od 3000 mAh, moguće je proširiti memoriju do 128 GB, ali ostaje pomalo nejasno zbog čega je telefon narastao po dužini, dok baterija nije ništa većeg kapaciteta. Povećanje je prisutno ispod ekrana, na površini koja se koristi samo za držanje telefona u ruci dok su tipke i dalje smještene na dnu ekrana, s tim da im se može mijenjati raspored (danas to nude i drugi proizvođači mobitela, ali LG je to prvi ponudio na G3).

LG G4 6

Posebna završna obrada Kravlja koža se tretira tri mjeseca kako bi mogla izdržati habanja tijekom korištenja


Slabiji procesor nego kod konkurencije

Na telefonu G4 se koristi Android 5.1, pokreće ga nešto slabiji 64-bitni Snapdragon 808 iako je u najavi bio 810. 808 radi na slabijem taktu, dvije jezgre svoj maksimum dostižu na taktu 1,82 GHz dok preostale četiri rade na 1,44 GHz. Dakle, G4 po pitanju procesorske snage ne spada među najjače na tržištu (zbog toga niti cijena nije na razini konkurencije), što se vidi i na Antutu benchmark testovima (u našem testu dobio je 50.000 bodova, dok je Galaxy S6 odvrtio brojač do 69.000). U praksi se ne primjećuje nikakva usporenost u radu, sve je fluidno. Ugodnom radu sigurno pripomažu 3 GB radne memorije, a to je sada jedina memorijska verzija, za razliku od G3 koji dolazi u verziji s 2 i 3 GB RAM-a.

LG G4 5

Arc dizajn Ekran je djelomično zakrivljen čime je ostvarena fuzija dva modela - G3 i G Flex2, a finalni proizvod je otporniji na padove te nudi bolju ergonomiju u praksi


Quad HD Quantum ekran također zaslužuje pohvale - na G3 je osvjetljenje bilo znatno slabije dok novi Quantum ekran sada nudi 25% više svjetline (u odnosu na Galaxy S6 11% više). Poradilo se i na kontrastu koji je sada 50% bolji, boje su vjernije za 20%. Ekran je zakrivljen, ali ne radi se o konkurenciji Flexu.

Na kraju krajeva, koga odabrati: Samsung Galaxy S6/S6 edge, HTC One M9, Sony Xperiju Z3, Apple iPhone 6/6 Plus, Huawei P8 ili LG G4? Izbor nikad nije bio veći, ali i niti teži. Težite li stilu i dizajnu pri kupnji mobitela, odabir najljepšeg će biti zaista težak (odabrati aluminij, staklo ili kožu); tražite li najbolju kameru - G4 se pozicionira kao najbolje rješenje, na prvo mjesto, a prednost LG-ja je i cijena od 4999 kuna za standardni plastični pokrov.

Više informacija

  • Model: LG G4
  • Ukupna ocjena: 4,7
  • Performanse: 5
  • Mogućnost: 5
  • Cijena: 5
  • Proizvođač: LG
  • Operativni sustav: Android 5.1
  • Procesor: 1,82 GHz Cortex-A57 s 2 jezgre, 1,44 GHz Cortex-A53 s 4 jezgre, čipset Snapdragon 808
  • Memorija: 3 GB RAM / 32 GB (microSD max 128 GB)
  • Ekran: 5,5’’, 2560x1440 px, kapacitivni, IPS LCD Quantum, 16,7 mil. boja
  • Fotoaparat: 16 megapiksela, 2560p video, HDR, laserski auto fokus, LED bljeskalica
  • Komunikacija: LTE Cat6, HSDPA, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, IrDA, NFC
  • Baterija: Li-Ion 3000 mAh
  • Dimenzije i masa: 148,9 x 76,1 x 9,8 mm / 155 g
  • Ostalo: Knock Code, tapkanje za otključavanje ekrana, daljinski upravljač, QSlide
  • Plus: Ekran, kamera i ručne komande, izrada kućišta, dodatni featuresi, cijena
  • Minus: Ništa bitno
  • Ustupitelj i cijena: LG Hrvatska, www.lg.com/hr, cijena: 5.399,00 kn
Ocijeni sadržaj
(4 glasova)

// možda će vas zanimati



Pretraži Nabava.net portal za najbolju cijenu

Najbolje cijene za LG G4

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Skeniraj QR Code mobitelom i ponesi ovu stranicu sa sobom

LG G4 - VidiLAB - QR Code Friendly


Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.