Ako niste znali, ultraširoki monitori pokazali su se idealni za gotovo svaki uredski zadatak. Na kraju dana, dobar dio poslova puno je lakše raditi s više monitora, a ultraširoki modeli daju vam prostor dva monitora na jednoj preglednoj površini, te dolazi s naprednim značajkama koje ćete svakako cijeniti u modernom uredu. Zahtijeva i malo višu cijenu od standardnog ultraširokog modela, no vjerujemo da su dodaci vrijedni cijene.
Prvo, kao i svi moderni ultraširoki monitori, koristi se proširena QHD rezolucija gdje se zadržava 1.440-pikselna visina, no širina se povećava na 3.440 piksela. Tako dobivamo površinu s 34” dijagonalom koja i dalje osigurava adekvatnu gustoću piksela za čisti prikaz sadržaja, no i dalje je manji od 4K rezolucije, pa ga nije teško potjerati na 100 Hz, kolika mu je i maksimalna brzina osvježavanja. Visoki FPS nudi uvelike oštriju sliku u pokretu što se itekako primijeti za vrijeme skrolanja na tekstu, ali i slikama. Panel dodatno koristi i VA matricu što znači i statični kontrast od 3.000:1 - daleko veći od standardnog IPS zaslona, pa i sadržaj izgleda atraktivnije s većim razlikama u nijansama te puno dubljim crnim bojama i kada se svjetlina zaslona poveća. Ovaj model je, kao i većina UltraWide zaslona, zakrivljen. Na prvu možda niste sigurni što misliti o zakrivljenim zaslonima, no kada za njega sjednete, sve sumnje nestaju. Zakrivljeni ultraširoki zasloni negiraju sve negativne strane VA panela, pa nema vinjetinga prema rubovima zaslona, a uvelike su smanjene i refleksije koje biste imali kada gledate prema rubovima tako širokog ravnog zaslona. Prvi upgrade koji možete primijetiti je svjetlina koja na ovom modelu doseže 500 nita i bez poteškoća može nadjačati dobro osvjetljeni uredski ili kućni prostor tako da neometano radite u svim uvjetima. Monitor tako nudi odličnu platformu i za uređivanje glazbe ili videa gdje trebate imati veliku preglednost na vremenskoj traci, no imajte na umu da dok mu je pokrivenost sRGB spektra odlična, NTSC i AdobeRGB imaju malo ispod 90% pokrivenosti što je možda dovoljno većini korisnika, no visoko osjetljiva obrada slika i videa možda će zahtijevati više.
Brzo punjenje: USB HUB implementacija na monitorima nije novost, no kod uredskih modela nudi se i “brzo” punjenje snagom od 7,5 W
No, za uredske i Home Office korisnike, osim panela, monitor nudi puno više. Za početak, na vrhu monitora imate pop-up kameru koja će se izvući pritiskom na površinu (samo pazite da ne zamastite kameru) i onda ju možete presavinuti da gleda prema vama. Neke korisnike ovakve kamere zbunjuju jer smatraju da nisu u centru vidnog polja, no imajte na umu da je zapravo standardan i preporučen položaj svakog monitora takav da vam gornji rub monitora bude otprilike u visini očiju. Ne samo da će vam vrat biti zahvalan, već ćete biti i centrirani u pogledu web kamere. Pristup kameri i četirima USB porta na monitoru postiže se ili povezivanjem USB-B konektora na vaš PC ili povezivanjem USB-C konektora na vaš laptop. To spominjemo zato jer ovaj monitor ima ugrađen i KVM switch, odnosno na njega možete spojiti dva računala i jednostavnim pritiskom gumba na monitoru, on će se prebaciti na prikaz drugog sustava, no i sva periferija povezana na monitor bit će prebačena na drugo računalo tako da nećete imati potrebu prebacivati miš i tipkovnicu ili još gore, imati duplu periferiju na stolu. Idealan je to način za, primjerice, korištenje statičnog računala, kao i laptopa kojeg nosite sa sobom. USB-C konektor tako prenosi video prema monitoru, a istovremeno puni laptop snagom do 90 W te, naravno, omogućuje pristup USB Hub-u na monitoru, kao i internetu, ako na monitor spojite i Ethernet kabel. Monitor ima i senzor koji detektira kada se od njega odmaknete, pa odmah umanji svjetlinu, štedeći energiju i dugovječnost samog uređaja.
Za kraj samo spomenimo da se reklamira i s VESA 400 HDR kompatibilnošću. No da ne ulazimo u detalje, dok može prepoznati HDR sadržaj, ima kontrast na razini običnog VA panela, pa ne očekujte nevjerojatne performanse s te strane radi nedostatka local dimming mogućnosti koja bi mu ipak osjetno povećala i cijenu.
KOJI MONITOR ODABRATI ZA GAMING, A KOJI ZA POSAO?
UVIJEK INČ VIŠEIzbor hardvera danas je veći nego ikada, no monitori uglavnom uzimaju sekundarnu poziciju kada budžetiramo novi PC, pa je optimalan odabir uvijek poželjan. |