Renderirati oči u igrama je nemoguće težak proces

Renderirati oči u igrama je nemoguće težak proces

Oči na modelima likova u igrama nerijetko uzimamo zdravo za gotovo, no Epic Games kaže kako bi za renderiranje savršeno uvjerljivih očiju u realnom vremenu trebali nezamislivo veliku količinu računalne snage.

Osim što su zaslužni za legendarni Unreal Tournament serijal, glavni posao i primarni izvor profita razvojnog studija Epic Games jest Unreal Engine, set alata namijenjen kreiranju igara.

Da skratimo priču na najbitnije stavke iz ovog interesantnog članka, Brian Karis, grafički programer u studiju Epic Games kaže kako je trenutna snaga računala "stotinu puta, ako ne i nekoliko magnituda" daleko od sposobnosti za renderiranje savršeno uvjerljivog ljudskog oka.

oci 1

Izvor: Epic Games

Glavni problem s renderiranjem očiju naizgled djeluje jednostavno: u pitanju je svjetlost koje pada na oči, te mikrostruktura oka. Mikrostruktura oka je upravo glavni "krivac", jer s današnjim računalima je nemoguće renderirati "stvari koje se događaju unutar mikrostrukture" za potrebe video igara.

U nastavku možete pogledati igru baziranu na Unreal Engineu 4 koja je nekako najbliže dosegla simulaciju oka u realnom vremenu.

 

 

Holivudski studiji imaju luksus potrošiti nekoliko sati na renderiranje jedne sličice za potrebe filma, te mogu koristiti tehniku znanu pod nazivom ray tracing. Ray tracing simulira fiziku interakcije svjetla s objektima u našem fizičkom svijetu. No, igre nažalost nemaju nekoliko sati za renderiranje jedne sličice, obzirom da igrači zahtijevaju 30 do 60 sličica u sekundi kako bi igranje bilo fluidno.

oci 2

Izvor: Epic Games

Naposljetku, izdvojimo i ovaj Karisov citat: "Trebate imati umjetnu inteligenciju za jabučicu oka. AI vam treba kako bi se jabučica oka pomicala u ispravnim brzinama. Čak i ako nećete razgovarati s nekim likom, veliki je izazov čak i postaviti ga u stolac kako bi djelovao poput uvjerljive, pasivne osobe."

Vezani sadržaj:

  • Samsung S95F

    OLED gaming stroj s brzim odzivom i 165 Hz

    Nova generacija Samsung QD-OLED flagship modela spaja ogroman kontrast OLED tehnologije s preciznim bojama, brz odziv i visoku stopu osvježavanja ekrana uz dodatnu gaming podršku u vidu Adaptive Sync tehnologija.

  • AOC AGON Q25G4SR je gaming monitor s 300 Hz i Fast IPS ekranom
    OC je jedan od proizvođača koji nudi izuzetno širok spektar modela, a nedavno je ovaj brand poznat po pristupačnim cijenama predstavio brzi gaming monitor AOC AGON Q25G4SR koji kao glavnu prednost donosi vrlo visoku stopu osvježavanja panela od 300 Hz.
  • Pristupačni gaming model Philips Evnia 27M2N3501PA dolazi s 260 Hz i brzim odzivom
    Evnia je Philipsov brand gaming monitora koji spajaju napredne mogućnosti za igrače i otmjeni dizajn.
  • ADM Gaming High Range G294 - Napredan gamer

    Atraktivno mainstream računalo koje se ponajviše izdvaja dobro odabranim komponentama i efikasnim hlađenjem, a moćna mainstream kombinacija AMD-ovog Zen 5 procesora i najnovije Nvidijine RTX 5070 grafičke kartice omogućuje odlične performanse u igrama i drugim aplikacijama.

  • Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G

    Na pragu high end-a

    Gigabyteova varijanta RTX 5070 Ti kartice odlikuje se odličnim performansama, tihim radom, te naprednim ray tracing i AI mogućnostima. Nažalost, cijena ovog modela je dosta visoka, no RTX 5070 Ti kartice se nameću kao dobar odabir u high end segmentu tržišta.


Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.