Od dvije nove RDNA 4 kartice, zasigurno je nominalno brži Radeon RX 9070 XT privukao daleko više pozornosti. Međutim, u stvarnosti je nešto slabiji RX 9070 jednako zanimljiv. Prije svega zbog činjenice kako je nešto jeftiniji, energetski učinkovitiji s obzirom da troši osjetno manje energije, a također posjeduje istovjetnu količinu videomemorije. U svakom slučaju, Radeon RX 9070 je direktan suparnik Nvidijinoj RTX 5070 kartici s kojom će odmjeriti snage u dvoboju trenutno cjenovno najpristupačnijih grafičkih kartica nove generacije.
Ova se ASRockova kartica odlikuje atraktivnim dizajnom što uključuje RGB osvjetljenje ispod svakog od tri ventilatora
RX 9070 - RDNA 4 u pristupačnijem izdanju
Radeon RX 9070 se, poput nominalno jačeg 9070 XT modela, temelji na grafičkom procesoru najnovije generacije Navi 48. Kod ove kartice se koristi ponešto oslabljena verzija grafičkog čipa Navi 48 s ukupno 56 računalnih jedinica u odnosu na 64 kod 9070 XT. Drugim riječima, to znači kako RX 9070 posjeduje 3.584 shaderska procesora, te 224 teksturne jedinice. Međutim, broj ROP jedinica je istovjetan kao i kod 9070 XT, a slično se može ustvrditi i za memorijski podsustav. Naime, Radeon RX 9070 posjeduje 16 GB GDDR6 videomemorije, 64 MB Infinity cachea, a s obzirom na korištenje 256-bitne memorijske sabirnice, maksimalna memorijska propusnost iznosi 640 GB/s.
Radeon RX 9070 se zasniva na nešto oslabljenoj verziji grafičkog čipa Navi 48 s ukupno 56 računalnih jedinica, ali i podjednakom količinom videomemorije kao i jači 9070 XT model
Iz svega ovoga se može zaključiti kako je ključna razlika između 9070 XT i 9070 kartica zapravo u broju dostupnih shaderskih procesora i konačno u visini radnog takta. AMD je jeftiniji RX 9070 zamislio kao osjetno energetski učinkovitiju karticu s maksimalnom potrošnjom od 220 W, pa su tako i radni taktovi grafičkog procesora kod 9070 modela osjetno niži nego što je to slučaj kod 9070 XT.
Testirana ASRockova Steel Legend verzija Radeona RX 9070 dolazi s tvornički povišenim radnim taktom, odnosno overclockiranim grafičkim procesorom. ASRock je u posljednjih nekoliko godina postao jedan od značajnijih proizvođača grafičkih kartica s AMD-ovim grafičkim čipovima.Njihova Steel Legend izvedba 9070 kartica je vizualno vrlo atraktivna, a pritom se ističe i relativno kompaktnim dimenzijama. Kartica je, naime, ukupne duljine od 298 mm, širine od 131 mm i debljine od 58 mm, što znači da efektivno zauzima gotovo tri utora na matičnoj ploči.
Brzo, atraktivno i učinkovito
Vizualno će kartica biti posebno zanimljiva onima koji žele grafičku karticu svjetlije boje. Naime, ovdje nalazimo kombinaciju svjetlijih i tamno-sivih nijansi. Također, ispod samih ventilatora nalazimo RGB osvjetljenje koje, mora se priznati, djeluje vrlo efektno pri radu. Na kartici nalazimo i poseban prekidač kojim možete osvjetljenje isključiti, kao i odgovarajući ARGB priključak. Nadalje, sa stražnje strane kartice nalazimo robusni metalni poklopac s prorezom za bolji protok zraka.
Za dodatno napajanje ovdje su dovoljna dva klasična 8-pinska priključka, a što se tiče videoizlaza nalazimo tri DisplayPort 2.1a priključka i jedan HDMI 2.1b videoizlaz.
Zahvaljujući overclockiranju grafičkog čipa moguće je osjetno povećati performanse
Rashladni sustav sastoji se od aluminijskog hladnjaka s bakrenom bazom koji uključuje veći broj toplovodnih cijevi za bolje odvođenje topline. ASRock također ovdje koristi tri ventilatora većeg promjera (90 mm) koji podržavaju zero-FAN tehnologija, odnosno isključeni su dok grafički procesor ne dosegne određenu temperaturu. Ovaj se hladnjak pokazao prilično učinkovitim i tihim pri nazivnim postavkama. Zabilježili smo temperaturu grafičkog čipa na rubnom dijelu od 56°C, a na najtoplijem dijelu od 74°C, dok se videomemorija zagrijala do 86°C. Pritom je brzina vrtnje ventilatora iznosila manje od 1.300 okretaja.
Već smo spomenuli kako je grafički procesor kod ove ASRockove kartice tvornički overclockiran uz boost radni takt do 2.700 MHz, što je 180 MHz više od nazivnih vrijednosti. U skladu s time i potrošnja je nešto veća i iznosi 245 W. AMD unutar svojeg popratnog softvera Adrenalin nudi vrlo detaljne opcije za podešavanje ukupne potrošnje i overclocking.
Opcija Favor Efficiency zapravo će 9070 postaviti na nazivne postavke bez overclocka uz potrošnju od 220 W. Nasuprot tome opcija Favor Performance još će ponešto ubrzati grafički čip uz potrošnju od oko 265 W.
Najisplativija kartica nove generacije?
Steel Legend RX 9070 kartica je relativno tiha u radu, a potrošnja energije je poprilično umjerena, tako da kartica dolazi s dva 8-pinska priključka za napajanje
Pritom ovdje moramo naglasiti kako ova kartica ima odličan potencijal po pitanju overclockinga i undervoltinga. Ponajbolji rezultat smo zabilježili povećanjem limita potrošnje za 10% i smanjenjem radnog napona za -120 mV. Dodatno možete povećati maksimalnu dostupnu boost vrijednost radnog takta. Ovako podešena kartica u većini igara dosegnula je radni takt od preko 3 GHz. Potrošnja energije je i dalje u vrlo prihvatljivim granicama. Videomemoriju je moguće s nazivnih 2.500 MHz overclockirati do 2.800 MHz.
Ovdje napomenimo kako ovako overclockirana kartica može bez problema dosegnuti performanse skupljeg 9070 XT modela.
Pritom se već na nazivnim postavkama Radeon RX 9070 iskazao vrlo dobrim performansama. Nije mnogo sporiji od 9070 XT modela, što znači da omogućuje odlične performanse u svim novijim igrama na 1.440p i 4k rezolucijama. Također, i s ovom karticom jasno su vidljiva poboljšanja koje je AMD ostvario s novim RDNA 4 karticama po pitanju ray tracing performansi i performansi u AI aplikacijama. Nadalje, dostupnih 16 GB videomemorije vrlo je jak adut ove kartice, kao i uostalom podrška za FSR 4. Nema sumnje kako Radeon RX 9070 potencijalno nudi ponajbolji omjer cijene i performansi za gamere od svih kartica najnovije generacije. Pomalo nam je neobično ovo ustvrditi za karticu koja košta preko 700 eura, no što je, tu je.
Moramo ipak reći kako nam ASRock ovdje nudi vrlo kvalitetnu i atraktivnu 9070 karticu kojoj praktički ne možemo naći ozbiljniju zamjerku. Posebno će zbog dizajna biti zanimljiva svima koji posjeduju kućište i druge komponente bijele ili svijetle boje.