Najbolji mobiteli za gaming do 3000 kuna

Najbolji mobiteli za gaming do 3000 kuna

Mobilni gaming jači je nego ikada, uz nove naslove koji pomiču granice te na telefone donose iskustvo igranja usporedivo konzolama. Uz visoku kvalitetu grafike dolaze i visoki konfiguracijski zahtjevi, pa smo upravo zbog toga krenuli u potragu za najboljim povoljnim telefonima sposobnima za pokretanje najpopularnijih naslova.

Gaming mobiteli do 3000 kuna

Prije ne tako mnogo godina mobilni gaming bio je tek malena točka na velikom platnu najveće zabavne industrije. Angry Birds i Doodle Jump bili su naslovi koje se povezivalo s mobilnim gamingom te se igranje na pametnim telefonima smatralo neozbiljnim i uvelike inferiornim iskustvom naspram onog na konzolama i računalima. Glavna prepreka napretku mobilnih igara i mobilne gaming industrije bila je snaga komponenti, koja je sprječavala razvijanje naslova koji bi impresionirali gamere koji su navikli na impresivne vizuale te napredne mehanike konzolnog i PC gaminga.

Današnji telefoni, pa čak i oni u nižem srednjem segmentu, opremljeni su moćnim chipsetima te zaslonima velikih dijagonala i visokih rezolucija, što je razvojnim studijima omogućilo da na male zaslone dovedu uistinu impresivne naslove. Mobilni gaming sve je važniji dio globalnog gaming tržišta i zato smo krenuli u potragu za najboljim gaming telefonima srednjeg cjenovnog razreda, čija će niska cijena i onima koji nisu spremni izdvojiti za flagship omogućiti kvalitetno gaming iskustvo. Pri testiranju smo u obzir uzeli brojne faktore te odabrali najpopularnije naslove kako bismo vam dali uvid u mogućnosti ovih uređaja.

 


Metodologija testiranja

Testiranje uređaja za igranje igara nije bilo jednostavno, prvenstveno zbog zatvorenosti Androida prema alatima za analizu performansi u stvarnom vremenu. Pri testiranju smo koristili Gamebench, alat koji nam je uz malo truda omogućio uvid u osnovne podatke o performansama uređaja u svakoj od tri igre koje smo testirali. Odabrali smo najigranije i grafički najintenzivnije naslove, koji su nam dali uvid u mogućnosti svakog od uređaja.

Igre koje smo odabrali su Asphalt 9, PUBG Mobile i Shadowgun Legends. Od sintetičkih testova odabrali smo GFXBench, koji je grafičke procesore naših uređaja upregnuo do krajnjih granica. Za kraj smo infracrvenim termometrom izmjerili temperature na dijelovima kućišta na kojima će većina igrača imati kontakt s uređajem pri igranju.

USPOREDNI TEST Gaming monitorq 1 OTVOR 2

 


Tehnologija

Svi pametni telefoni sastoje se od istih komponenti, no kod gaming telefona naglasak je na performansama i uređajima kroz koje se vrši interakcija korisnika sa samim uređajem.

Grupne 7

Pri kupnji računala namijenjenog igranju pažnju prvenstveno posvećujemo procesoru i grafičkoj kartici ugrađenoj u isti jer će upravo te komponente najviše utjecati na izvođenje igara. Ista filozofija primjenjuje se kod pametnih telefona, kod kojih pažnju trebamo obratiti na chipset koji je ugrađen u telefon. Iako se chipset sastoji od mnogo komponenti, pri pokretanju igara ključni su procesor te grafički procesor. Kod procesora je ključna vrsta jezgri koje koristi, njihov broj i radni takt. Iako je većina današnjih telefona opremljena osmojezgrenim procesorima, razlike u njihovim performansama mogu biti drastične, prvenstveno zbog vrste jezgri unutar procesora.

Radna memorija

Svaki uređaj koji se koristi za izvršavanje intenzivnih zadataka mora imati mnogo radne memorije kako bi se zadaci mogli izvršavati bez zastajkivanja te kako bi se prebacivanje između istih izvršavalo brzi i efikasno. Pametni telefoni sve su učinkovitiji kada je riječ o multitaskingu, no kada se među otvorenim aplikacijama nađe i pokoja igra, uređaji s manjkom radne memorije brzo počnu pokazivati svoja ograničenja. Najzahtjevniji naslovi mogu zauzeti i preko gigabajta radne memorije, pa kada pokrenete više istih, brzo možete ostati bez slobodne radne memorije, što će uvelike usporiti rad vašeg telefona. Stoga je ključno da je uređaj namijenjen gamingu opremljen s barem 4 GB radne memorije kako bi se osigurao što brži i fluidniji rad u i van igara.

Zaslon

Iako je često zanemarena komponenta, zaslon je iznimno bitan jer je on, osim samog prikaza, kod pametnih telefona ujedno i dio kroz koji vršimo interakciju s uređajem. Kod telefona za igranje poželjno je da zaslon ima visoku svjetlinu i širok dinamički raspon kako biste pri igranju lako razaznali detalje neovisno o svjetlosnim uvjetima.

KOMUNIKACIJA: Većina novih telefona opremljena je USB Type-C utorom koji omogućava više brzine prijenosa podataka.

Nokia 7 Plus 4

Velika dijagonala zaslona također omogućava lakše korištenje zaslonskih kontrola i bolju preglednost s obzirom na to da vam tijekom igranja prsti prekrivaju dio vidnog polja u igrama.

Zvučnici

Uz dobru sliku važan je i dobar zvuk, no kod gaminga su od same kvalitete zvuka važnije glasnoća i konfiguracija zvučnika. Visoka glasnoća važna je za naslove poput PUBG Mobile-a u kojima je važno imati mogućnost osluškivanja koraka protivnika jer isti lako odaju njihov položaj u korelaciji s vašim. Konfiguracija zvučnika važna je za preciznije određivanje položaja protivnika.

Kod mono zvučnika sav se zvuk reproducira s jedne strane, na kojoj je isti lociran, što ograničava percepciju prostora, odnosno eliminira mogućnost pozicioniranja izvora zvuka. Stereo zvučnici su uvelike superiorniji jer dva zvučnika daju igraču mogućnost da odredi generalni smjer izvora zvuka te reagira sukladno istom. To je osobito važno za pucačine, u kojima je važno prepoznati položaj neprijatelja koji su vam van vidnog polja.

USPOREDNI TEST Gaming monitorq 1 OTVOR 23

Baterija

Neovisno o snazi chipseta, količini radne memorije i kvaliteti zaslona, isti ne vrijede mnogo bez snažne baterije koja će ih držati na životu kroz intenzivne gaming sesije. Baterija je oslonac svakog telefona jer bez nje sve ostale komponente postaju nebitne. S rastom dimenzija pametnih telefona narasli su i kapaciteti baterija, pa nerijetko viđamo uređaje s baterijama kapaciteta 3500 miliamper-sati, dok oni ekstremniji prelaze i preko 4000 miliamper-sati. Autonomija, naravno, ne ovisi isključivo o kapacitetu baterije, no isti je od visoke važnosti te je uglavnom presudni faktor.

KAMERA: Novi uređaji imaju i do četiri stražnje kamere. Iako su iste nebitne za gaming, kvalitetan sustav kamera dobar je dodatak.

Galaxy A7 4

Vladari svijeta mobilnog gaminga

U svijetu mobilnog gaminga postoje na tisuće naslova, no među njima određeni su se uspjeli istaknuti kvalitetom koja je privukla brojne igrače svijetu mobilnog gaminga. Od onih najjednostavnijih, puzzle igara do kompleksnih RPG-eva, od potpuno originalnih naslova do onih koji imitiraju igre s konzola i PC-a, svijet mobilnog gaminga nudi pregršt izbora. Trenutno najpopularnija igra na svijetu, Fortnite je odnedavno dostupna za sve Android uređaje, čime je prekinuta ekskluzivnost za vlasnike Samsungovih uređaja.

Ovaj battle royale shooter iz trećeg lica svoju popularnost stekao je na PC-u, no apetit ove igre je rastao te je ista sada dostupna na svim trenutnim konzolama kao i na pametnim telefonima. Mi u svoj test nismo uvrstili Fortnite jer je za vrijeme našeg testiranja trajala ekskluzivnost za Samsunove uređaje. Ako ste planirali kupiti gaming telefon isključivo zbog Fortnitea, kao referenca pri izboru može vam poslužiti naša tablica s rezultatima u PUBG Mobile, jer su Fortnite i Pubg Mobile usporedive po hardverskim zahtjevima.

1. PUBG Mobile (Tencent)

PUBG

Naslov koji je popularizirao battle royale mode ima i svoju mobilnu inačicu. Iako je namijenjena manjim zaslonima, mobilna verzija pravi je PUBG u malom formatu, sa svom napetošću i osjećajem dostignuća nakon svakog killa. Zahvaljujući intuitivnim kontrolama PUBG Mobile pruža odlično iskustvo igranja i bez dodatnog kontrolera.

2. Fortnite (Epic Games)

Fortnite

Epicov battle royale TPS donosi gotovo identičnu verziju prave igre sa PC-a i konzola na male zaslone. Grafika nas je impresionirala, no nespretne kontrole ovaj hit čini teško igrivim na pametnim telefonima, čak i onim s velikim zaslonima. Ako savladate kontrole, Fortnite je odličan izbor za igranje u pokretu.

3. Hearthstone (Blizzard)

Heartstone

Kartaške igre su oduvijek popularne no Blizzardov Hearthsone je kartanje pretvorio u eSport. Mobilna verzija identična je PC verziji ove planetarno popularne igre i zahvaljujući jednostavnim kontrolama igriva je i na telefonima s malim zaslonima. Hearthsone traži vremena za učenje strategija no jednom kada ih savladate teško ćete se odvojiti.

4. Shadowgun Legends (Madfinger Games)

Shadow Gun Legends

Shadowgun je od ranih dana benchmark mogućnosti pametnih telefona kada je riječ o grafici. Shadowgun Legends je MMO pucačina iz prvog lica koja mehanikom podsjeća na Destiny, ali u manjem formatu. Zahvaljujući odličnim kontrolama i autofire sustavu čak i oni manje iskusni brzo će se snaći u ovom naslovu.

5. Asphalt 9: Legends (Gameloft)

asphalt 9

Malo koja mobilna igra može se pohvaliti sa čak 9 nastavaka no Asphalt je jedna od njih. Od prve igre koja je na mobitele dovela visokooktansku akciju sve do posljednjeg, devetog nastavka jedne od najpopularnijih mobilnih trkaćih igara. Čak i potpuno neiskusni mogu se zabaviti uz Touchdrive sustav koji ovoj igri daje jednostavnu mehaniku nalik onoj u endless runnerima poput Temple Runa.

 


Mobiteli

HONOR 10

Huaweijev podbrand Honor ove je godine predstavio svoj novi flagship pod nazivom 10.


HONOR PLAY

Ove godine Honor je predstavio svoj prvi gaming pametni telefon, koji promjene namijenjene igračima donosi ispod površine, dok je vanjština ostala vrlo suptilna.


SAMSUNG GALAXY A7 (2018)

Samsungovoj ponudi srednjeg segmenta nedavno se pridružila i nova inačica popularnog modela A7.


HUAWEI MATE 20 LITE

Prvi uređaj dugo iščekivane Mate 20 serije je Lite model, koji po nižoj cijeni omogućava korisnicima da postanu dio Huaweijeve premium Mate obitelji. 


NOKIA 7 PLUS

Nokijin 7 Plus početkom godine izazvao je oduševljenje korisnika koji su čekali da Nokia osvježi svoju popularnu sedmicu.


XIAOMI POCOPHONE F1

Xiaomijev Pocophone F1 pokrenuo je lavinu pozitivnih reakcija jer je flagship chipset približio masama zahvaljujući niskoj cijeni i pametnoj štednji pri izboru komponenti.

 


Tablica mobitela

USPOREDNI TEST Gaming monitorq 1 OTVOR

(Stranica 1 od 5)
« Prev All Pages Next » (Stranica 1 od 5)
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Skeniraj QR Code mobitelom i ponesi ovu stranicu sa sobom

Najbolji mobiteli za gaming do 3000 kuna - VidiLAB - QR Code Friendly

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.